Ekim 6, 2020

Linux Nedir

Linux’a Genel Bir Bakış
Öncelikle Linux yani Unix tabanlı dağıtımlar, Windowsdan farklı olarak açık kaynak kodu ile bizlere sorulur. Linux ise Unix çekirdeğinden geliştirilmiş, yazılımcılar tarafından açık kaynak kodlarının düzenlendiği yapılardır. Linux dendiğinde insanların aklına genellikle sunucu tabanlı işletim sistemleri gelmektedir. Aslında bilgi olarak doğru fakat sadece sunucu tabanlı olduğu konusu yanlıştır. Aslında Linux genel olarak her yerdedir. Örneğin kullandığınız Android telefon bir Linux çekirdeğini çalıştırır, başka bir örnek olarak şu sıralar çok revaçta olan akıllı ev sistemleri de birer Linux çekirdeğinin örneğidir.

Linuxtan birazcık bahsettikten sonra şu soruyu cevaplamak gerek diye düşünüyorum: İyi güzel de Linux’u kimler kullanıyor, ne için kullanıyor. Bu soruya şöyle bir yanıt bulabilirim. Linux genellikle yazılımcılar, sistem yöneticileri tarafından kullanılır. Bir diğer kullananlar ise açık kaynak kod kullanmak isteyen, Windows’un gereksiz hizmetlerinden ve izleyici politikalarından dolayı Linux’u güvenli bulup kullanan son kullanıcılardır.

İnsanların kafasında genel bir algı vardır, bu algıda Linux kullanmanın zor olduğu sadece siyah bir ekran üzerinden bütün işlemlerin yapıldığını zannederler. Aslında tam tersi burada iş Linux dağıtımlarına düşüyor. Örneğin birçok Linux dağıtımı kullanım yöntemlerine göre ayrılıyor. CentOS gibi sunucu tabanlı, Kali Linux gibi siber güvenlik/pentesting gibi kullanımlar ve Linux Mint/Ubuntu gibi son kullanıcıya hitap eden hızlı ve güvenli bir şekilde bilgisayarlarını kullanmak isteyen insanlar için uygun olan dağıtımlar.

Peki Linux’a giriş yapmak istediniz, sizi lts ve rolling release gibi kavramlar karşıladı ne yapacaksınız?
Bu sorunun yanıtını sizlere şöyle verebilirim. LTS denilen Long Term Support yani uzun süreli destek alan dağıtımlar, bu da demek oluyor ki indireceğiniz paketler, uygulamalar, sürücüler için uzun bir süre destek alacak herhangi bir problemle karşılaştığınız zaman destek alabileceksiniz.

Peki Rolling Release Nedir?
Rolling Release diye tabir edilen dağıtımlar ise sürekli güncel paketler, güncel sürücüler sunması size, bazı kullanıcılar güncellik iyidir diyebilir ama sürücülerinizde, paketlerinizde sıkıntı olduğu zaman güncelleme beklersiniz hatta boot problemleri vs gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Hangi Linux Dağıtımını Seçmeliyim?
Distrowatch gibi sitelerden dağıtımları yani distroları takip edebilir, yapılan yorumları ve özelliklerini buradan takip edip hangi dağıtımı kullanacağınıza karar verebilirsiniz.
Ama genel olarak başlangıç seviyesindeki kullanıcılara; Linux Mint, Ubuntu, Fedora gibi dağıtımlar önerilir.
Benim önerim ise Fedora yönünde olur.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz masaüstü ortamlarından bahsedebilir ve istediğiniz bir dağıtımı kendi bilgisayarımda kurup size inceleme yapabilirim, veyahut Linux kullanıp herhangi bir problem yaşıyorsanız size yardımcı olabilirim.

Share

You may also like...

Bir Yorum Yazın